Območje z visoko brezposelnostjo
Problemsko območje Maribor s širšo okolico
Vlada RS je 20.6.2013 na svoji redni seji sprejela Sklep o dodatnih začasnih ukrepih razvojne podpore za problemsko območje z visoko brezposelnostjo Maribor s širšo okolico.
Problemsko območje je bilo oblikovano skladno z Zakonom o skladnem regionalnem razvoju na podlagi visoke stopnje brezposelnosti, ki je več zaporednih mesecev presegla 17 %. V problemsko območje je vključenih 6 občin iz Podravja:
Že od sredine leta 2012 je Mariborska razvojna agencija zbirala podatke, pripravljala analize in si prizadevala na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo doseči razglasitev problemskega območja za Mestno občino Maribor in nekatere sosednje občine. Razlog je bil v zelo hitri rasti brezposelnosti in čedalje slabši gospodarski situaciji na tem območju. V letu 2013 je bila za določitev problemskega območja podana tudi statistična podlaga (več kot 17 % brezposelnost) za območje 6 občin iz Podravja in 3 občine iz Koroške.
V problemsko območje, ki ga je potrdila Vlada RS s sklepom dne 20.6.2013 so vključene Mestna občina Maribor, Občina Kungota, Občina Pesnica, Občina Ruše, Občina Selnica, Občina Hoče-Slivnica, Občina Podvelka, Občina Radlje ob Dravi in Občina Ribnica na Pohorju. Za problemsko območje je bilo določenih 7 ukrepov, ki bi naj pomagali pri razreševanju kritične gospodarske situacije območja. Ukrepi obsegajo področje podpore gospodarstvu, zaposlovanju, investiranju, davčne olajšave in razvoj podeželja. Obdobje izvajanja ukrepov bo trajalo do leta 2018.
Glej Sklep Vlade RS 20. 6. 2013
10.10.2013 je Vlada RS sprejela Program spodbujanja konkurenčnosti (PSK), ki se osredotoča predvsem na probleme gospodarstva. V okviru PSK bo MRA v sodelovanju z RRA Koroška ter MGRT pripravila serijo razpisov, namenjenih gospodarstvu.
Na podlagi 25., 27. in 28. člena Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja (Uradni list RS, št. 20/11 in 57/12) ter 8. in 9. člena Uredbe o izvajanju ukrepov endogene regionalne politike (Uradni list RS, št. 16/13) je Vlada Republike Slovenije sprejela na svoji 14. redni seji, dne 20. 06. 2013, sprejela Sklep o dodatnih začasnih ukrepih razvojne podpore za problemsko območje z visoko brezposelnostjo Maribor s širšo okolico (Ur.l. RS 53/2013).
Za to območje je vlada določila naslednje začasne dodatne ukrepe razvojne podpore v obdobju 2013-2018:
– ukrep 1: program spodbujanja konkurenčnosti Maribora s širšo okolico v obdobju 2013-2018 v višini 32.000.000 evrov, ki ga izvede Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo;
– ukrep 2: povračilo plačanih prispevkov delodajalca za socialno varnost na podlagi 27. člena Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja (zakon), ki se uporablja od začetka veljavnosti tega sklepa, in ga izvede Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti prek Zavoda RS za zaposlovanje;
– ukrep 3: davčna olajšava za zaposlovanje v Mariboru s širšo okolico na podlagi 28. člena zakona, ki se uporablja od začetka veljavnosti tega sklepa, in ga izvede Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo prek Davčnega urada Republike Slovenije;
– ukrep 4: davčna olajšava za investiranje v Mariboru s širšo okolico na podlagi 28. člena zakona, ki se uporablja od začetka veljavnosti tega sklepa, in ga izvede Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo prek Davčnega urada Republike Slovenije;
– ukrep 5: spodbude za trajnostni razvoj podeželja v obdobju 2014-2018 v okvirni višini 3.000.000 evrov, ki ga izvede Ministrstvo za kmetijstvo in okolje. Ukrep se izvede iz sredstev za Program razvoja podeželja 2014-2020 prek dodelitve sredstev lokalnim akcijskim skupinam, ki bodo v naslednjem programskem obdobju pokrivale problemsko območje v okviru novega mehanizma EU lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost;
– ukrep 6: garancije s subvencijo obrestne mere za investicijske kredite v okviru regijske garancijske sheme za Podravsko regijo in v okviru regijske garancijske sheme za Koroško regijo. Ukrep se izvede v dveh fazah, prva je izbor izvajalca regijskih garancijskih shem in dodelitev sredstev namenskega premoženja Javnega sklada RS za regionalni razvoj in razvoj podeželja kot dolgoročne vloge za vzpostavitev regijskih garancijskih shem, v predvideni višini 2.200.000 evrov s pričakovanim multiplikatorjem 4. Druga faza je nadgradnja ukrepa z nepovratnimi sredstvi v obliki čiste subvencije začetnih investicij za kredite podjetjem v Mariboru s širšo okolico, za katerega je odobreno poroštvo regijske garancijske sheme. Ukrep izvede Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo prek Javnega sklada RS za regionalni razvoj in razvoj podeželja v okviru Programa spodbujanja konkurenčnosti Maribora s širšo okolico v obdobju 2013-2018.
– ukrep 7: Spodbujanje raziskovalno-razvojnih projektov in/ali sofinanciranje nove tehnološke opreme v letih 2014 in 2015 v višini 4.000.000 evrov. Ukrep bo izveden z javnimi razpisi Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo oziroma izvajalskih institucij v letu 2013.
Skupna vrednost vseh ukrepov je ocenjena na 66,2 mio EUR.
Na podlagi sprejetih ukrepov je Vlade RS na svoji 28. redni seji , dne 10. oktobra 2013 sprejela Program spodbujanja konkurenčnosti Maribora s širšo okolico v obdobju 2013–2018. V njem so predvideni instrumenti:
Instrument 1: Ustvarjanje in ohranitev delovnih mest s spodbujanjem novih vlaganj ali razširitvijo dejavnosti obstoječih podjetij
Upravičenci so pravne in fizične osebe, ki se ukvarjajo z gospodarsko dejavnostjo in želijo izvesti določene začetne investicije, za nova delovna mesta na problemskem območju.
Instrument se bo izvajal v obliki razpisov za:
Sklop A: manjša začetna vlaganja, kjer znaša subvencija do 50.000 EUR, pogoj za pridobitev subvencije je odobritev garancije za bančni kredit v okviru regijske garancijske sheme. Za koroški del problemskega območja bo razpise izvajala vzpostavljena garancijska shema v okviru RRA Koroška, ki bo izvajala razpise za ta ukrep, za Podravje bo garancijska shema vzpostavljena.
Sklop B: večja začetna vlaganja in/ali vlaganja v raziskave in razvoj, s katerimi se ustvarjajo nova delovna mesta, kjer znaša subvencija do 500.000 EUR v podjetjih. V tem sklopu se bodo dodeljevale subvencije za začetne naložbe in/ali subvencije za raziskave in razvoj (razpise bo objavil MGRT).
Upravičeni stroški za začetna vlaganja (sklop A in sklop B) so investicije v osnovna sredstva (zemljišča, gradnja in nakup objektov, nakup strojev in opreme, patentne pravice, licence, znanja, izkušnje in nepatentirano tehnično znanje) ter stroške dela za novo zaposlene delavce.
Za začetna vlaganja pridobijo podjetja subvencijo glede na njihovo velikost (mala v višini do 50 % upravičenih stroškov, srednja do 40 % upravičenih stroškov in velika do 30 % upravičenih stroškov).
Upravičeni stroški za razvojno-raziskovalne dejavnosti so stroški osebja (raziskovalci, tehniki ipd.), stroški uporabe inštrumentov, opreme in stavb – do obsega uporabe za projekt, stroški pogodbenih raziskav, tehnično znanje in patenti, drugi operativni stroški, nastali kot posledica raziskovalnega projekta. Maksimalna intenzivnost sofinanciranja je za mala podjetja v višini 80 % upravičenih stroškov, za srednja podjetja do 75 % upravičenih stroškov in za velika podjetja do 65 % upravičenih stroškov. Osnovna stopnja sofinanciranja za industrijske raziskave je 50 %, za eksperimentalni razvoj pa 25 % upravičenih stroškov. Bonusi (do zgoraj navedenih maksimalnih stopenj sofinanciranja) se dodelijo glede na velikost podjetja, za sodelovanje med podjetjem in raziskovalno organizacijo in za industrijske raziskave, kjer je zagotovljeno široko razširjanje rezultatov.
Instrument 2: Spodbujanje mikro in malih podjetij z mikrokrediti in subvencijo obrestne mere za komercialne kredite
Instrument je namenjen mikro in malim podjetjem, zadrugam, nosilcem dopolnilnih dejavnosti na kmetijah in je sestavljen iz dveh dejavnosti:
Instrument 3: Spodbujanje podjetniške dejavnosti in ustvarjanje novih delovnih mest
Instrument je namenjen spodbujanju podjetniške kulture in aktiviranje podjetniške dejavnosti med celotnim prebivalstvom. Razdeljen je na dva sklopa:
Sklop 1: Aktiviranja prebivalstva in revitalizacija podjetniškega okolja – aktiviranje podjetniškega potenciala med prebivalstvom v okviru »co-working« prostora.
Sklop 2: Podjetno v svet podjetništva – sklop je namenjen v prvi vrsti brezposelnim. Objavljeni bodo razpisi in izmed vseh prijavljenih idej bodo izbrali tiste, ki imajo največ možnosti za realizacijo. V času vključitve v projekt bodo izbrane osebe za 4 mesece zaposlene v RRA-jih, vključene v različne programe usposabljanja in ob pomoči mentorjev bodo razvijali svoje podjeme. Predvideno je 11 razpisov v vsaki regiji, kjer bo izbranih po 10 udeležencev. Skupaj bi naj bilo v sklop vključenih 220 brezposelnih.
Instrument 3 bosta izvajali obe regionalni razvojni agenciji, ob podpori partnerjev iz regijske razvojne mreže.
Instrument 4: Podpora pri poslovanju in razvoju podjetij
Instrument je namenjen mikro, malim in srednjim podjetjem za izboljšanje poslovanja in realizacijo razvojnih potencialov.
Dve glavni ciljni skupini so start-up podjetja, ki bodo lahko pridobila subvencijo v višini do 50.000 EUR v dveh letih in delujoča podjetja s potencialom za rast, ki bodo lahko za svoje manjše razvojne projekte pridobila subvencijo v višini 5.000 – 25.000 EUR. Prav tako bo spodbujeno povezovanje novoustanovljenih podjetij in podjetij s potencialov za rast v mreže, grozde in druge oblike povezovanja v višini od 25.000-50.000 EUR.
Projekt mora po zaključku prispevati k rešitvi identificiranega problema, realizaciji poslovne priložnosti, okrepljenemu znanju vodstva ipd. Spodbuditi želimo tudi povezovanje podjetij v mreže, grozde ali druge oblike povezovanja, z namenom skupnega investiranja v človeške vire, opremo, marketinške aktivnosti, razvojne produkte, raziskavo in razvoj ipd.
Instrument 5: Promocija gospodarstva in območja Podravske in Koroške regije za privabljanje tujih in domačih vlagateljev
Promocija gospodarstva in območja privabljanja tujih in domačih vlagateljev bosta izvajali regionalni razvojni agenciji na problemskem območju v koordinaciji s SPIRIT in partnerji – občinami in člani regijske razvojne mreže. Pri izvedbi vrste aktivnosti (nadgradnja baze razpoložljivih prostorov in zemljišč, razvoj produktov za potencialne vlagatelje itd.) bosta agenciji sodelovali s SPIRIT Slovenija.
Predpogoj, da se pričneta izvajati instrument 1 sklop A in instrument 2 sklop B je da se vzpostavi Regijska garancijska shema (RGS). Rok za prijavo na razpis za izvajalca RGS se je zaključil 16. 12. 2013.
Več informacij:
Program spodbujanja konkurenčnosti Maribora s širšo okolico v obdobju 2013–2018
O aktualnih novostih vas bomo obveščali preko naših kanalov:
Twitter kanala: (MRA) @MRA_po
Facebook – Program spodbujanja konkurenčnosti – instrumenti, vprašanja in odgovori
Če imate kakšno vprašanje glede Programa spodbujanja konkurenčnosti, nam pišite na ukrepimb@mra.si.
Vlada RS je 20.6.2013 na svoji redni seji sprejela Sklep o dodatnih začasnih ukrepih razvojne podpore za problemsko območje z visoko brezposelnostjo Maribor s širšo okolico.
Problemsko območje je bilo oblikovano skladno z Zakonom o skladnem regionalnem razvoju na podlagi visoke stopnje brezposelnosti, ki je več zaporednih mesecev presegla 17 %. V problemsko območje je vključenih 6 občin iz Podravja:
- Mestna občina Maribor,
- Občina Hoče – Slivnica,
- Občina Kungota,
- Občina Pesnica,
- Občina Ruše,
- Občina Selnica ob Dravi.
- Občina Ribnica na Pohorju,
- Občina Podvelka in
- Občina Radlje ob Dravi.
Že od sredine leta 2012 je Mariborska razvojna agencija zbirala podatke, pripravljala analize in si prizadevala na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo doseči razglasitev problemskega območja za Mestno občino Maribor in nekatere sosednje občine. Razlog je bil v zelo hitri rasti brezposelnosti in čedalje slabši gospodarski situaciji na tem območju. V letu 2013 je bila za določitev problemskega območja podana tudi statistična podlaga (več kot 17 % brezposelnost) za območje 6 občin iz Podravja in 3 občine iz Koroške.
V problemsko območje, ki ga je potrdila Vlada RS s sklepom dne 20.6.2013 so vključene Mestna občina Maribor, Občina Kungota, Občina Pesnica, Občina Ruše, Občina Selnica, Občina Hoče-Slivnica, Občina Podvelka, Občina Radlje ob Dravi in Občina Ribnica na Pohorju. Za problemsko območje je bilo določenih 7 ukrepov, ki bi naj pomagali pri razreševanju kritične gospodarske situacije območja. Ukrepi obsegajo področje podpore gospodarstvu, zaposlovanju, investiranju, davčne olajšave in razvoj podeželja. Obdobje izvajanja ukrepov bo trajalo do leta 2018.
Glej Sklep Vlade RS 20. 6. 2013
10.10.2013 je Vlada RS sprejela Program spodbujanja konkurenčnosti (PSK), ki se osredotoča predvsem na probleme gospodarstva. V okviru PSK bo MRA v sodelovanju z RRA Koroška ter MGRT pripravila serijo razpisov, namenjenih gospodarstvu.
Na podlagi 25., 27. in 28. člena Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja (Uradni list RS, št. 20/11 in 57/12) ter 8. in 9. člena Uredbe o izvajanju ukrepov endogene regionalne politike (Uradni list RS, št. 16/13) je Vlada Republike Slovenije sprejela na svoji 14. redni seji, dne 20. 06. 2013, sprejela Sklep o dodatnih začasnih ukrepih razvojne podpore za problemsko območje z visoko brezposelnostjo Maribor s širšo okolico (Ur.l. RS 53/2013).
Za to območje je vlada določila naslednje začasne dodatne ukrepe razvojne podpore v obdobju 2013-2018:
– ukrep 1: program spodbujanja konkurenčnosti Maribora s širšo okolico v obdobju 2013-2018 v višini 32.000.000 evrov, ki ga izvede Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo;
– ukrep 2: povračilo plačanih prispevkov delodajalca za socialno varnost na podlagi 27. člena Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja (zakon), ki se uporablja od začetka veljavnosti tega sklepa, in ga izvede Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti prek Zavoda RS za zaposlovanje;
– ukrep 3: davčna olajšava za zaposlovanje v Mariboru s širšo okolico na podlagi 28. člena zakona, ki se uporablja od začetka veljavnosti tega sklepa, in ga izvede Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo prek Davčnega urada Republike Slovenije;
– ukrep 4: davčna olajšava za investiranje v Mariboru s širšo okolico na podlagi 28. člena zakona, ki se uporablja od začetka veljavnosti tega sklepa, in ga izvede Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo prek Davčnega urada Republike Slovenije;
– ukrep 5: spodbude za trajnostni razvoj podeželja v obdobju 2014-2018 v okvirni višini 3.000.000 evrov, ki ga izvede Ministrstvo za kmetijstvo in okolje. Ukrep se izvede iz sredstev za Program razvoja podeželja 2014-2020 prek dodelitve sredstev lokalnim akcijskim skupinam, ki bodo v naslednjem programskem obdobju pokrivale problemsko območje v okviru novega mehanizma EU lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost;
– ukrep 6: garancije s subvencijo obrestne mere za investicijske kredite v okviru regijske garancijske sheme za Podravsko regijo in v okviru regijske garancijske sheme za Koroško regijo. Ukrep se izvede v dveh fazah, prva je izbor izvajalca regijskih garancijskih shem in dodelitev sredstev namenskega premoženja Javnega sklada RS za regionalni razvoj in razvoj podeželja kot dolgoročne vloge za vzpostavitev regijskih garancijskih shem, v predvideni višini 2.200.000 evrov s pričakovanim multiplikatorjem 4. Druga faza je nadgradnja ukrepa z nepovratnimi sredstvi v obliki čiste subvencije začetnih investicij za kredite podjetjem v Mariboru s širšo okolico, za katerega je odobreno poroštvo regijske garancijske sheme. Ukrep izvede Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo prek Javnega sklada RS za regionalni razvoj in razvoj podeželja v okviru Programa spodbujanja konkurenčnosti Maribora s širšo okolico v obdobju 2013-2018.
– ukrep 7: Spodbujanje raziskovalno-razvojnih projektov in/ali sofinanciranje nove tehnološke opreme v letih 2014 in 2015 v višini 4.000.000 evrov. Ukrep bo izveden z javnimi razpisi Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo oziroma izvajalskih institucij v letu 2013.
Skupna vrednost vseh ukrepov je ocenjena na 66,2 mio EUR.
Na podlagi sprejetih ukrepov je Vlade RS na svoji 28. redni seji , dne 10. oktobra 2013 sprejela Program spodbujanja konkurenčnosti Maribora s širšo okolico v obdobju 2013–2018. V njem so predvideni instrumenti:
Instrument 1: Ustvarjanje in ohranitev delovnih mest s spodbujanjem novih vlaganj ali razširitvijo dejavnosti obstoječih podjetij
Upravičenci so pravne in fizične osebe, ki se ukvarjajo z gospodarsko dejavnostjo in želijo izvesti določene začetne investicije, za nova delovna mesta na problemskem območju.
Instrument se bo izvajal v obliki razpisov za:
Sklop A: manjša začetna vlaganja, kjer znaša subvencija do 50.000 EUR, pogoj za pridobitev subvencije je odobritev garancije za bančni kredit v okviru regijske garancijske sheme. Za koroški del problemskega območja bo razpise izvajala vzpostavljena garancijska shema v okviru RRA Koroška, ki bo izvajala razpise za ta ukrep, za Podravje bo garancijska shema vzpostavljena.
Sklop B: večja začetna vlaganja in/ali vlaganja v raziskave in razvoj, s katerimi se ustvarjajo nova delovna mesta, kjer znaša subvencija do 500.000 EUR v podjetjih. V tem sklopu se bodo dodeljevale subvencije za začetne naložbe in/ali subvencije za raziskave in razvoj (razpise bo objavil MGRT).
Upravičeni stroški za začetna vlaganja (sklop A in sklop B) so investicije v osnovna sredstva (zemljišča, gradnja in nakup objektov, nakup strojev in opreme, patentne pravice, licence, znanja, izkušnje in nepatentirano tehnično znanje) ter stroške dela za novo zaposlene delavce.
Za začetna vlaganja pridobijo podjetja subvencijo glede na njihovo velikost (mala v višini do 50 % upravičenih stroškov, srednja do 40 % upravičenih stroškov in velika do 30 % upravičenih stroškov).
Upravičeni stroški za razvojno-raziskovalne dejavnosti so stroški osebja (raziskovalci, tehniki ipd.), stroški uporabe inštrumentov, opreme in stavb – do obsega uporabe za projekt, stroški pogodbenih raziskav, tehnično znanje in patenti, drugi operativni stroški, nastali kot posledica raziskovalnega projekta. Maksimalna intenzivnost sofinanciranja je za mala podjetja v višini 80 % upravičenih stroškov, za srednja podjetja do 75 % upravičenih stroškov in za velika podjetja do 65 % upravičenih stroškov. Osnovna stopnja sofinanciranja za industrijske raziskave je 50 %, za eksperimentalni razvoj pa 25 % upravičenih stroškov. Bonusi (do zgoraj navedenih maksimalnih stopenj sofinanciranja) se dodelijo glede na velikost podjetja, za sodelovanje med podjetjem in raziskovalno organizacijo in za industrijske raziskave, kjer je zagotovljeno široko razširjanje rezultatov.
Instrument 2: Spodbujanje mikro in malih podjetij z mikrokrediti in subvencijo obrestne mere za komercialne kredite
Instrument je namenjen mikro in malim podjetjem, zadrugam, nosilcem dopolnilnih dejavnosti na kmetijah in je sestavljen iz dveh dejavnosti:
- Mikrokrediti za materialne naložbe, nematerialne naložbe, obratna sredstva, obresti itd. Mikrokredit je lahko od 5.000 do 25.000 EUR. Razpise bo izvajal Slovenski podjetniški sklad.
- Subvencija obrestne mere za obstoječe in/ali nove komercialne kredite v višini 50 % skupne obrestne mere. Najnižji znesek subvencije bo 2.000 EUR. V ta sklop Instrumenta 2 so vključena tudi srednje velika podjetja. Razpise bosta izvajali obe regionalni razvojni agenciji kot nadgradnjo regijske garancijske sheme.
Instrument 3: Spodbujanje podjetniške dejavnosti in ustvarjanje novih delovnih mest
Instrument je namenjen spodbujanju podjetniške kulture in aktiviranje podjetniške dejavnosti med celotnim prebivalstvom. Razdeljen je na dva sklopa:
Sklop 1: Aktiviranja prebivalstva in revitalizacija podjetniškega okolja – aktiviranje podjetniškega potenciala med prebivalstvom v okviru »co-working« prostora.
Sklop 2: Podjetno v svet podjetništva – sklop je namenjen v prvi vrsti brezposelnim. Objavljeni bodo razpisi in izmed vseh prijavljenih idej bodo izbrali tiste, ki imajo največ možnosti za realizacijo. V času vključitve v projekt bodo izbrane osebe za 4 mesece zaposlene v RRA-jih, vključene v različne programe usposabljanja in ob pomoči mentorjev bodo razvijali svoje podjeme. Predvideno je 11 razpisov v vsaki regiji, kjer bo izbranih po 10 udeležencev. Skupaj bi naj bilo v sklop vključenih 220 brezposelnih.
Instrument 3 bosta izvajali obe regionalni razvojni agenciji, ob podpori partnerjev iz regijske razvojne mreže.
Instrument 4: Podpora pri poslovanju in razvoju podjetij
Instrument je namenjen mikro, malim in srednjim podjetjem za izboljšanje poslovanja in realizacijo razvojnih potencialov.
Dve glavni ciljni skupini so start-up podjetja, ki bodo lahko pridobila subvencijo v višini do 50.000 EUR v dveh letih in delujoča podjetja s potencialom za rast, ki bodo lahko za svoje manjše razvojne projekte pridobila subvencijo v višini 5.000 – 25.000 EUR. Prav tako bo spodbujeno povezovanje novoustanovljenih podjetij in podjetij s potencialov za rast v mreže, grozde in druge oblike povezovanja v višini od 25.000-50.000 EUR.
Projekt mora po zaključku prispevati k rešitvi identificiranega problema, realizaciji poslovne priložnosti, okrepljenemu znanju vodstva ipd. Spodbuditi želimo tudi povezovanje podjetij v mreže, grozde ali druge oblike povezovanja, z namenom skupnega investiranja v človeške vire, opremo, marketinške aktivnosti, razvojne produkte, raziskavo in razvoj ipd.
Instrument 5: Promocija gospodarstva in območja Podravske in Koroške regije za privabljanje tujih in domačih vlagateljev
Promocija gospodarstva in območja privabljanja tujih in domačih vlagateljev bosta izvajali regionalni razvojni agenciji na problemskem območju v koordinaciji s SPIRIT in partnerji – občinami in člani regijske razvojne mreže. Pri izvedbi vrste aktivnosti (nadgradnja baze razpoložljivih prostorov in zemljišč, razvoj produktov za potencialne vlagatelje itd.) bosta agenciji sodelovali s SPIRIT Slovenija.
Predpogoj, da se pričneta izvajati instrument 1 sklop A in instrument 2 sklop B je da se vzpostavi Regijska garancijska shema (RGS). Rok za prijavo na razpis za izvajalca RGS se je zaključil 16. 12. 2013.
Več informacij:
Program spodbujanja konkurenčnosti Maribora s širšo okolico v obdobju 2013–2018
O aktualnih novostih vas bomo obveščali preko naših kanalov:
Twitter kanala: (MRA) @MRA_po
Facebook – Program spodbujanja konkurenčnosti – instrumenti, vprašanja in odgovori
Če imate kakšno vprašanje glede Programa spodbujanja konkurenčnosti, nam pišite na ukrepimb@mra.si.